Surówka bawełniana to materiał w całości wykonany z naturalnych niebarwionych włókien bawełnianych. Jej szorstki płócienny splot tworzy ciekawy efekt dekoracyjny, dlatego często wykorzystywana jest w projektowaniu wnętrz oraz do kreacji stylowych dodatków.


Czym jest surówka bawełniana?

Surowa tkanina bawełniana, powszechnie zwana surówką bawełnianą lub drelichem bawełnianym, jest materiałem utworzonym przez szorstki prostopadły splot nici. To materiał o splocie płóciennym, w którym wątek przebiega naprzemiennie pod nitką osnowy, a następnie nad nitką osnowy. Surówka bawełniana jest jednym z najmniej przetworzonych materiałów dostępnych w ofercie tekstylnej. Jest tkaniną w 100% naturalną, wytworzoną z organicznej bawełny. Nie zawiera żadnych sztucznych, szkodliwych domieszek. W praktyce oznacza to, że nie znajdziemy w jej składzie żadnych chemicznych dodatków, między innymi dlatego, że nie jest poddawana procesowi farbowana. Ten ekologiczny sposób wytwarzania tkaniny pozwala wydobyć naturalny kolor tego surowca. Surówka bawełniana posiada jasno beżową barwę, określaną często jako ecru lub kość słoniowa.

Właściwości surówki bawełnianej

Tkanina z naturalnej surowej bawełny posiada wiele walorów:

Do czego wykorzystywana jest surówka bawełniana?

Dzięki temu, że surówka bawełniana jest niezwykle wytrzymałym, grubym materiałem w przeszłości wykorzystywana była do szycia koszul oraz spodni. Obecnie, w sektorze odzieżowym, surowa bawełniana tkanina powszechnie używana jest do szycia odzieży roboczej. Nic dziwnego, ten przewiewny, przyjazny dla środowiska, naturalny i odporny na zużycie materiał stanowi najlepsze rozwiązanie dla osób pracujących fizycznie. Ubranie wykonane z surówki bawełnianej ułatwia cyrkulację powietrza i odprowadzenie wilgoci. Ciało pozostaje więc suche, co w konsekwencji wpływa na wzrost komfortu pracy. Poza tym surówka bawełniana posiada znacznie szersze zastosowanie, doskonale nadaje się do szycia toreb ekologicznych, plecaczków, siatek zakupowych. Możemy ją wykorzystać do podbicia mebli, uszycia praktycznych woreczków, wygodnych pokrowców, firmowych toreb reklamowych oraz akcesoriów dla alergików lub osób ceniących naturalne ekologiczne rozwiązania.

Surówka bawełniana świetnie się sprawdza jako element dekoracyjny, idealnie pasuje do rustykalnego wnętrza. Z surówki bawełnianej można uszyć zasłony, obrusy, ściereczki, dekoracyjne poszewki na poduszki. Ekologiczna, naturalna i niebarwiona surowa tkanina bawełniana sprawdza się w formie płótna do haftu oraz nadruku. Tę praktyczną, a zarazem odporną na uszkodzenia mechaniczne tkaninę można również wykorzystać do realizacji niestandardowych projektów, przykładowo do konstruowania namiotów tipi lub wigwamów dziecięcych. Należy podkreślić również fakt, iż surówka bawełniana cieszy się ogromną popularnością wśród twórców rękodzieła artystycznego. Na rynku można znaleźć między innymi: misternie wykonane bawełniane naszyjniki, czapki, bransolety, opaski, zakładki do książek, kartki okazjonalne. Poza tym tworzone z sercem i zaangażowaniem dodatki do domu: plecione doniczki, koszyki, makatki, bieżniki. Z surówki bawełnianej powstają niezwykłe, oryginalne wyroby dla najmłodszych: lalki, skrzaciki, trolle oraz różne zwierzęta.

Surówka bawełniana – ceniony materiał

Sklepy z tkaninami oferują surówkę bawełnianą o różnych gramaturach, najczęściej od 120 g/m2 do 280 g/m2. Cienka tkanina z surówki (120-145 gramów na metr kwadratowy) ceniona jest przez artystów oraz twórców hand made. Powstają z niej autorskie unikatowe i niepowtarzalne akcesoria takie jak: biżuteria, meble, ubrania, oraz przedmioty codziennego użytku. Poza tym twórcy często malują na materiale bezpośrednio farbą lub drukują dowolny motyw. W ten sposób powstają wyjątkowe, nieszablonowe ekologiczne wyroby. Z surówki bawełnianej o gęstszym splocie chętnie korzystają tapicerzy zajmujący się renowacją antycznych mebli. Służy ona zazwyczaj do podbicia spodu siedzisk.

Jak pielęgnować surówkę bawełnianą?

Dzięki odpowiedniemu postępowaniu z surową tkaniną bawełnianą możemy cieszyć się jej pięknym wyglądem przez bardzo długi czas. Tkaninę najlepiej prać ręcznie lub w pralce, na dedykowanym jej programie (do bawełny) albo opcji eco. Optymalną temperaturą prania jest 30 lub 40 stopni Celscvjusza. Należy unikać wyższej temperatury, ponieważ materiał może zmienić swoje właściwości. Podczas prania nie stosujemy wybielaczy. Nie korzystamy również z czyszczenia chemicznego. Suszenie wyrobów z włókien bawełnianych nie jest zbyt wymagające. Wystarczy pamiętać, że po wyciągnięciu z pralki lub wypraniu ręcznym należy je równo rozwiesić na suszarce albo sznurku. Rekomendowana temperatura podczas prasowania to 150 stopni C. Stosowanie się do powyższych wskazówek przedłuża żywotność tej wszechstronnej naturalnej tkaniny.

Dodaj komentarz