Własnoręcznie uszyte ozdoby świąteczne : oryginalne bombki, zwisające choinki, przepiękne obrusy, serwety, poszewki na poduchy, torby prezentowe, są niezwykłym akcentem wprowadzającym do naszego domu magiczny nastrój. Przygotowując się do rodzinnych spotkań warto zrealizować własne projekty i z pomocą miękkich naturalnych tkanin stworzyć urocze dekoracje, które wywołają uśmiech na twarzy domowników i gości.

Dekoracje w świątecznym klimacie

Nieszablonowe ozdoby świąteczne podkreślają magiczny charakter tego okresu i wprowadzają w każdy zakątek wyjątkową aurę. Różne rodzaje i formy dekoracji świątecznych współtworzą przytulną atmosferę i wywołują uczucie wzruszenia i ekscytacji. Dlatego warto uwolnić swoją kreatywność i chwycić za igłę i nici, aby stworzyć przepiękne, nietuzinkowe akcenty, które upiększą wnętrza lub staną się formą prezentu dla bliskich. Podamy kilka przykładów, jak z cudownie miękkiej i przyjemnej bawełnianej tkaniny stworzyć oryginalne ozdoby świąteczne.

Serwetki na stół jako ozdoby świąteczne

Ozdoby świąteczneNajprostszym sposobem odmiany naszych wnętrz jest wykonanie dekoracji, które są zarówno bardzo efektowne, jak i proste oraz zbyt czasochłonne. Na szczęście bawełniana tkanina, dostępna w różnorodnych okazjonalnych wzorach w znacznym stopniu ułatwia nam wykonanie ozdób świątecznych. Przedstawione przez nas pomysły są łatwe do wykonania i wymagają jedynie prostych umiejętności. Oczywiście, jeśli posiadamy maszynę do szycia, z nadrukowanego śnieżynkami, choinkami, mikołajami lub skrzatami materiału możemy zawsze uszyć: poszewki na dekoracyjne poduszki, pościel, nakrycia stołu, materiałowe choinki, skarpety lub torby prezentowe. My proponujemy jednak wykonanie ozdoby świątecznej w postaci serwetki na stół, czyli tzw. bankietówki.

Do wykonania projektu potrzebne będą:

Serwatka na stół zazwyczaj ma wielkość 40cm x 40 cm lub 50 cm x 50 cm. Z bawełnianego materiału wycinamy kwadraty, w wybranej przez nas ilości. Obszywamy boki serwet i każdą z nich składamy na pół . Następnie z papieru wycinamy paski szerokości 5 cm i sklejamy je tak, aby utworzyły banderolki. Do każdej ozdoby świątecznej przyczepiamy banderolkę i kładziemy pod papier małą gałązkę świerku lub sosny. Gładką serwetką najlepiej połączyć ze wzorzystą banderolką i na odwrót. Serwetka powinna leżeć z lewej strony talerza lub na nim. Jeśli zostaną nam dość duże kawałki bawełnianej tkaniny, możemy je wykorzystać do uszycia ściereczki kuchennej, która z powodzeniem może pełnić rolę ozdoby świątecznej w naszej kuchni. Małe skrawki mogą nam posłużyć do wykonania innych dekoracji, np. zawieszek na choinkę.

Ozdoby świąteczne – wieniec świąteczny w nowoczesnym stylu

Ozdoby świąteczneTo pomysł na stworzenie wieńca bożonarodzeniowego z modnymi zakładkami, bez szycia. Do realizacji tej ozdoby świątecznej będą nam potrzebne:

Bawełniane tkaninę tniemy na jednakowe paski o szerokości około 5 cm. Następnie na środku każdego paska zaprasowujemy zakładkę ( ok.1,5 cm.) Zanim rozpoczniemy owijanie wieńca należy przykleić początek paska do styropianu. Początek z przyklejonym paskiem materiału owijamy dwukrotnie, następnie nakładamy materiałowe paski tak, aby uwidoczniona była dekoracyjna fałda.

Jeśli pasek tkaniny się skończy, przyklejamy następny i postępujemy podobnie jak z pierwszym, zakrywając połączenie dwóch kawałków fałdką. Połączenie dwóch końców możemy owinąć tasiemką, złotą lub czerwona wstążką , udekorować gwiazdką, gałązką świerkową lub bombką i zawiesić naszą ozdobę świąteczną na eksponowanym miejscu. Oczywiście możemy zmienić swój wieniec bożonarodzeniowy w oryginalny wieniec adwentowy, Należy jedynie przytwierdzić do niego cztery odpowiednio duże podstawki na świeczki.

Bombki w bawełnianych wdziankach

Ozdoby świąteczneNawet na najładniejszych bombkach, po kilku latach ukazują się ślady zużycia. Zniszczone, uszkodzone lub te, które się po prostu znudziły, nie należą do rzadkości. Z pomocą przychodzi nam naturalna bawełniana tkanina, która może zmienić stare bombki w nowe stylowe ozdoby świąteczne.

Będą nam potrzebne:

Pierwszym krokiem do przygotowania tej ozdoby świątecznej będzie przycięcie tkaniny tak, by swobodnie obejmowała kulę. Lepiej, aby kawałki materiału były większe, niż miałoby się okazać, że zabraknie tkaniny. Zawsze można trochę przyciąć brzegi, Większy kawałek ułatwi również owinięcie bombki. Umieszczamy kulę pośrodku materiału i zbieramy wszystkie cztery rogi ze sobą. Następnie owijamy nitką tkaninę, możliwie jak najbliżej bombki. Na koniec maskujemy nitkę dekoracyjną taśmą. Warto użyć złotej, srebrnej wstążki lub innej połyskującej tasiemki. Teraz możemy wedle uznania przyciąć rogi materiału i dodatkowo ozdobić swoją bombkę brokatem lub gałązkami świerkowymi. Wariantów tej świątecznej ozdoby może być wiele. Bombki mogą być różnej wielkości, do jej wykonania możemy użyć zarówno jednobarwnej, jak i efektownie nadrukowanej tkaniny ze świątecznymi akcentami.

Powodzenia!

 

Dodaj komentarz