Wszyscy marzymy o zdrowym i spokojnym śnie. Jednym ze znaczących czynników, mających duży wpływ na jakość snu są materiały, z których wykonana jest nasza pościel. Określone rodzaje tkanin pościelowych i użyty do ich produkcji splot, wykazują różne właściwości. Podczas, gdy niektóre tkaniny są ciepłe, a tym samym stanowią odpowiedni wybór na zimę, istnieją również inne, które zapewniają chłód w gorące letnie noce. Jak wybrać więc odpowiedni materiał na pościel, aby pasował na każdą porę roku?

Materiał na pościel, tkanina w głównej roli

Pościel jest cięższa lub lżejsza, mniej lub bardziej przepuszcza powietrze i lepiej lub gorzej wchłania pot. Temperatura otoczenia, wilgotność powietrza oraz pora roku są zatem ważnymi czynnikami wpływającymi na walory użytkowe pościeli. Przy wyborze pościeli wiele osób kładzie zbyt duży nacisk na kolory i wzory, zaniedbując kwestię związaną z właściwością materiału. A to właśnie materiał, z którego wykonane są prześcieradła, poszwy na kołdry i poszewki na poduszki na ogół ma decydujące znaczenie dla jakości naszego snu. Do produkcji bielizny pościelowej stosuje się najczęściej następujące surowce: bawełnę, poliester (mikrofibrę), jedwab i len. Tkanina może składać się także z dwóch lub kilku komponentów, a proporcje tych surowców mają bezpośrednie wpływ na jakość i właściwości pościeli. Przed zakupem warto więc spojrzeć na etykietę lub metkę, aby upewnić się z jakiego rodzaju materiału jest wykonana.

Bawełniana pościel

Podstawowym włóknem używanym do produkcji tekstyliów, w tym pościeli, jest bez wątpienia bawełna, Producenci używają jej w czystej postaci lub mieszają z innymi włóknami. Jej popularność jest jak najbardziej uzasadniona. To naturalne włókno posiada wiele pozytywnych właściwości, ogromnie cenionych przez klientów. Tkanina bawełniana jest szczególnie odpowiednia dla alergików, ponieważ zarówno wchłania wilgoć, jak i szybko ją uwalnia, co w znacznym stopniu ogranicza niebezpieczeństwo rozwoju roztoczy. Ponadto jest przyjemnie miękka i miła w dotyku. Jest jednocześnie delikatna i bardzo wytrzymała.

Przez długi okres użytkowania bawełniana pościel pozostaje w bardzo dobrym stanie, nie traci kolorów, kształtu i zachowuje pierwotną jakość. Kolejną pozytywną właściwością tkaniny bawełnianej jest łatwość pielęgnacji, bez problemu można ją prać w wysokich temperaturach ( nawet 95°C), Tkanina bawełniana to uniwersalny i wszechstronny materiał, który idealnie nadaje się do produkcji pościeli, przede wszystkim dlatego, że jest oddychająca, przewiewna i niezwykle chłonna. Przędza może wchłonąć nawet 25% płynu, który później stopniowo uwalnia. Bawełniana pościel zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i nadaje się zarówno na ciepłą jak i zimową aurę. Zapewnia komfort użytkowania i jest ponadczasowa.

Z bawełnianych włókien powstają między innymi takie materiały jak: perkal, flanela, satyna, kora, jersey. Przytulna pościel wykonana z kory i flaneli szczególnie polecane jest zimową porą. Natomiast poszewki i poszwa z satynowej lub jersejowej tkaniny świetnie sprawdzają się w letnie dni.

Lniana pościel

Tkanina lniana jest w pełni naturalna i biodegradowalna, Pościel wykonana z lnu jest przyjemna w dotyku, przewiewna i stanowi dobre rozwiązanie na lato Niestety, lniane bielizna pościelowa nie jest pozbawiona wad. Bardzo się gniecie, jest dość sztywna, a samo prasowanie nie należy do najłatwiejszych. Poza tym włókno lniane jest specyficzne, trudne w barwieniu i pielęgnacji. Pościel miejscami ma intensywniejszy kolor, a miejscami słabszy. Po prostu lniany materiał nierównomiernie pochłania barwnik. Nie wszystkim to przeszkadza. Warto jednak wziąć ten fakt pod uwagę podczas zakupów.

Często producenci pościeli stosują w lnianych materiałach domieszki innych komponentów np. wiskozy. Tkanina trochę gorzej przepuszcza powietrze, lecz znacznie mniej się gniecie. W przypadku lnianej pościeli należy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia dotyczące temperatury prania. Pościel możemy prać w chłodnej lub ciepłej wodzie, w temperaturze nieprzekraczającej 40°C. Zbyt wysoka temperatura może spowodować skurczenie produktu (nawet o 10%).

Jedwabna pościel

Jedwab jest naturalnym, oddychającym i chłonnym materiałem. Ma właściwości hipoalergiczne i stanowi dobry wybór zarówno latem, jak i zimą. To luksusowa tkanina, a pościel z niej wykonana jest bardzo droga. Musimy się liczyć z dużym wydatkiem.(ponad 1000 złotych za komplet), Wysoka cena tkaniny spowodowana jest czasochłonnym i wieloetapowym procesem produkcji. Jedwabna tkanina wymaga również szczególnej pielęgnacji. Do prania pościeli należy stosować tylko specjalne środki piorące i wybierać odpowiedni program prania lub prać ręcznie.

Materiał na pościel a sztuczna alternatywa

Mikrofibra to czysto syntetyczna tkanina, wykonana z mikrowłókien : cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Poliester jako tworzywo sztuczne stosuje się również m.in. w : foliach, butelkach PET i opakowaniach. I tu pojawia się pytanie, czy na pewno chcemy spać w plastiku? Materiał jest nieprzewiewny, ma ograniczoną chłonność, zatrzymuje wilgoć w łóżku. Szczególnie latem wariant ten nie jest dobrym wyborem. Mikrofibra posiada też swoje zalety: jest tania, odporna na odkształcenia i rozciąganie, dość szybko schnie. Jest również przyjazna alergikom, ponieważ tworzy mało dostępne środowisko dla bakterii i roztoczy. Podczas prania pościeli z mikrofibry należy unikać środków zmiękczających, które wpływają na jej właściwości. Materiał nie będzie wchłaniał wody, stanie się mniej wytrzymały, podatny na przetarcia i blakniecie kolorów.

Dodaj komentarz