Opaska przeplatana zawsze była praktycznym, modnym i szykownym elementem kobiecej garderoby. Uszyta samodzielnie, z pewną dozą wyobraźni i kreatywności, może stać się prawdziwą ozdobą – oryginalną, stylową i nietuzinkową. Dodatkowo zawsze ochroni przed wiatrem i skutecznie zabezpieczy przed chłodem. Istnieje wiele rodzajów opasek przeplatanych, jednak w każdym przypadku wykonanie takiego ozdobnego akcentu nie wymaga specjalnych umiejętności, jest łatwe i niedrogie. Przedstawiamy dwie popularne, proste metody wraz ze wskazówkami – jak uszyć opaskę przeplataną? Jesteśmy pewni, że niezależnie od wybranej metody, powstanie efektowny, wygodny i gustowny dodatek.


Materiał

Do wykonania opaski przeplatanej potrzebujesz miękkiego, przyjemnego w dotyku, delikatnego materiału. W tym przypadku doskonale sprawdzą się przyjazne dla skóry, wytrzymałe, naturalne tkaniny bawełniane. Bawełna uważana jest za jedno z najtrwalszych i najbardziej niezawodnych i uniwersalnych włókien. Tkanina bawełniana jest higieniczna, przyjazna dla środowiska, ma wyjątkowe właściwości użytkowe. Doskonale przepuszcza powietrze, zatrzymuje ciepło i tworzy komfortowy mikroklimat. Ładnie dopasowuje się do ciała i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Poza tym bawełniane materiały dostępne są w całej gamie wzorów i kolorów, co ma znaczenie zwłaszcza jeśli chcemy ten wyjątkowy dodatek harmonijnie dopasować do reszty ubioru i stworzyć spójną kreację. W przypadku tego dodatku można sobie pozwolić na śmiałe, ekstrawaganckie czy nawet osobliwe wybory. Można zaszaleć zarówno z kolorami, jak i mocnymi nadrukami.

Jak uszyć opaskę przeplataną? – potrzebne materiały

Jak uszyć opaskę przeplataną ? – pierwsza wersja

Krok 1

Zmierz obwód głowy w miejscu, którym zamierzasz nosić opaskę przeplataną. Dodaj do wymiaru 10 cm. Rozłóż tkaninę płasko na stole i narysuj kredą lub mydłem malarskim pięć poziomych linii, odznaczających paski o szerokości 2,5 cm. Do narysowania linii użyj długiej linijki. Jeżeli
potrzebujesz szerszą opaskę, zwiększ szerokość pasków do 3 cm. Następnie wytnij wszystkie paski. Oczywiście możesz wykorzystać także paski z różnych tkanin, o odmiennych barwach, odcieniach i wzorach.

Krok 2

Przeciągnij wszystkie paski materiału wzdłuż, chwytając pasek materiału za dwa wąskie końce i delikatnie rozszerzając ręce na boki. Następnie przejdź do kolejnego paska. Powtórz tę operację ze wszystkimi paskami. W rezultacie brzegi tkaniny zaczną się lekko skręcać.

Krok 3

Ułóż paski na stole, równolegle do siebie i wyrównaj je w pionie. Powinieneś mieć dwa lewe paski, jeden środkowy i dwa prawe paski. Przymocuj początkowe końce wszystkich pięciu pasków taśmą do stołu. Przyklej taśmę na górnych końcach pasków, aby nie zsunęły się ze stołu.

Krok 4

Wykonaj splot z pięciu pasków. Weź lewy pasek i przerzuć go na najbliższy pasek po prawej stronie. Następnie weź środkowy pasek i przerzuć go na najbliższy pasek po lewej stronie. Przerzuć zewnętrzny prawy pasek na pasek najbliżej niego po lewej stronie. Następnie weź środkowy pasek i przerzuć go na najbliższy pasek po prawej stronie. Powtarzaj te kroki do samego końca pasków.

Krok 5

Teraz przymierz opaskę przeplataną i przytnij ją tak, aby pasowała do Twojej głowy. Najpierw zmierz obwód głowy, następnie dodaj do niej dodatkowe 5 cm i przytnij splot do tego wymiaru. Potrzebna jest dodatkowa długość, aby związać ze sobą końce pasków.

Krok 6

Zwiąż razem końce pasków. Weź koniec pierwszego paska z jednego końca splotu i koniec pierwszego paska z drugiego końca splotu. Zawiąż końce ciasnym podwójnym węzłem. Powtórz operację z drugą, trzecią, czwartą i piątą parą końcówek.

Krok 7

Odetnij nadmiar tkaniny wystający z węzłów. Alternatywnie można zszyć końce opaski, a miejsce zespolenia końców zasłonić tulejką z materiału. Wytnij prostokątny kawałek materiału (3 cm x 4 cm) i otocz nim styk końcówek. Następnie zszyj tulejkę. Odwróć opaskę przeplataną na drugą, ładniejszą stronę, aby węzły znalazły się wewnątrz.

Jak uszyć opaskę przeplataną ? – druga wersja

Krok 1

Kolejny wariant opaski przeplatanej jest wręcz dziecinnie prosty. Na rozciągniętym na stole materiale (najlepiej lekko rozciągliwym) narysuj kredą lub mydłem krawieckim prostokąt o właściwych wymiarach (obwód głowy + 1,5 cm x 17 cm). Następnie wytnij prostokąt.

Krok 2

Złóż tkaninę prawą stroną do prawej i przeszyj po lewej stronie wzdłuż dłuższego brzegu (warto wykorzystać szew elastyczny oraz usunąć nadmiar materiału nad szwem).

Krok 3

Przewróć powstały tunel na prawą stronę i przeprasuj opaskę, układając szew na środku.

Krok 4

Złóż jedną końcówkę opaski na pół i przeszyj starannie przy brzegu końcówki. Następnie złóż materiał na pół wzdłuż dłuższego boku. Drugą końcówkę materiału obróć o 180 stopni i również złóż na pół. W złożony środek drugiej końcówki wsuń pierwszą zszytą końcówkę opaski. Wyrównaj kocówki tkaniny i przeszyj je. Rozciągnij opaskę na boki i gotowe.

Dodaj komentarz