Podczas pandemii maska ​​na twarz stała się powszechnym atrybutem każdej osoby. To prosty środek ochronny, którego samodzielne wykonanie jest łatwe i nie wymaga specjalnych umiejętności. Przedstawimy lekcję krok po kroku jak uszyć maseczkę ochronną z bawełny.


Jak uszyć maseczkę ochronną? – wskazówki dotyczące tkaniny i dodatków

Do wykonania maseczki na twarz najlepiej użyć naturalnej tkaniny bawełnianej. Włókna bawełniane są trwałe, wytrzymałe, co oznacza, że doskonale sprawdzą się w produktach wymagających regularnego prania. Wykazują także właściwości higroskopijne, czyli idealnie nadają się do dłuższego używania nawet w upalne dni. Poza tym maseczka z tkaniny bawełnianej jest przyjemna dla skóry, miła w dotyku i nie powoduje podrażnień. Wewnątrz maski, pomiędzy warstwami bawełny można dodać kilka kolejnych warstw materiałów filtrujących (gaza, bandaż w kilku warstwach lub włóknina trójwarstwowa). Należy podkreślić, iż nie warto szyć maski tylko z włókniny, ponieważ zakładamy jej wielokrotne wykorzystanie, a włóknina przeznaczona jest do jednorazowego użytku (nie nadaje się do prania i prasowania gorącym żelazkiem parowym). Jako dodatkową warstwę możemy zastosować przewiewną, jedwabną tkaninę bawełnianą. Zanim wybierzemy konkretny materiał, warto spróbować jak się przez niego oddycha.

Dodatkowe akcesoria

Jeśli chodzi o dodatki to przede wszystkim potrzebna nam będzie gumka na uszy maski. Możemy użyć jej dowolny rodzaj, sprawdzi się zarówno okrągła, jak i płaska (szerokości około 5 mm). Wymagana długość gumki dla osoby dorosłej wynosi 2 razy 17-23 cm, dla dziecka – 2 razy 16-20 cm. Ponieważ zmiana maseczki konieczna jest co trzy godziny (zgodnie z zaleceniami lekarzy), dla jednej osoby warto uszyć kilka sztuk (3-4). Czas potrzebny na wykonanie maseczki zależy oczywiście od naszych zdolności manualnych i doświadczenia w szyciu ręcznym lub na maszynie. Norma na cięcie i szycie takiej maski to około 15 minut. I jeśli nawet na początku zajmie nam to więcej czasu, to z każdą kolejną maseczką proces ten stanie się znacznie szybszy!

Materiały potrzebne do uszycia maseczki ochronnej?

Jak uszyć maseczkę ochronną? – instrukcja krok po kroku

Przed przystąpieniem do szycia maseczki ochronnej z bawełny należy wygładzić czystą tkaninę żelazkiem i rozłożyć do cięcia na płaskiej powierzchni. Na materiale, za pomocą linijki i kredy (lub ołówka), rysujemy prostokąt o wymiarach 20 na 36 cm Jeśli cięcie bez wzoru wydaje się trudne, można wykonać wzór z tektury, a następnie przymocować go do bawełny. Dodatkowo wycinamy dwa paski 4,5 na 10 cm. Mogą być wykonane z tego samego materiału co podstawa maski lub z bawełnianej tkaniny w innym kolorze. Składamy wycięty prostokąt na pół, prawą stroną do dołu i zszywamy boki o długości 20 cm (naddatek szwu powinien wynosić około 1 cm) .

Następnie odwracamy zszyty prostokąt na lewą stronę (szew powinien pozostać na dolnej krawędzi). Prasujemy materiał tak, aby szew leżał płasko i nie marszczył produktu podczas procesu szycia. Teraz musimy stworzyć fałdy. Od spodu dwóch boków najpierw odmierzamy 3,8 cm, a następnie 2,5 cm. Łączymy zaznaczone punkty, aby utworzyć dwie linie. Układamy powstałą fałdę w kierunku górnej części maski i przypinamy szpilką krawiecką. Następnie, w ten sam sposób tworzymy drugą fałdę. Przeszywamy boki bawełnianej tkaniny poprzez fałdy i odpinamy szpilki. Odmierzamy dwa kawałki gumki o odpowiedniej długości (na ogół około 20 cm) i przyszywamy je do rogów maski od strony, która będzie zwrócona do skóry twarzy. Przewracamy warstwy na prawą stronę. Pozostają nam niezaszyte boki.

Wzdłuż boków obydwu warstw zaginamy do środka około 1 cm materiału pilnując, aby gumki pozostawały na rogach na zewnątrz materiału. Przeszywamy oba brzegi tkaniny wzdłuż krawędzi. Możemy również wykorzystać inny sposób, w którym pomijamy krok z przyszyciem gumek do rogów bawełny. Po przewróceniu warstw na prawą stronę zaginamy krawędzie, aby powstał mały tunel. W kolejnym kroku należy przełożyć przez nie gumkę, dopasowując długość tak, aby maska ​​wygodnie przylegała do twarzy . Na koniec zawiązujemy węzły na gumkach. Węzły chowają się w utworzonych tunelach bawełnianego materiału. I jeszcze jedna opcja, z wykorzystaniem cienkich pasków. Po przyszyciu gumek na prawej stronie materiału zakrywamy niewykończone boki maseczki przyszywając do nich paski materiału. Prasujemy maseczkę i gotowe.

Zalecenia do użytkowania maseczki ochronnej

Należy pamiętać, że maski wielokrotnego użytku mogą być ponownie użyte dopiero po odpowiednim dostosowaniu. W domu używaną maskę należy wyprać mydłem lub detergentem, a następnie przeprasować żelazkiem, początkowo z funkcją pary następnie już bez pary. Prasownie nie tylko nadaje jej estetyczny wygląd lecz dodatkowo dezynfekuje. Jeśli wychodzimy z domu na dłuższy czas, warto zabrać ze sobą 1-2 maski zastępcze i wymienić je w razie potrzeby. Brudne maseczki należy przechowywać oddzielnie od czystych.

Dodaj komentarz