Nauka szycia na maszynie nie jest trudna i dostarcza wiele radości! Szycie na maszynie i praca z różnorodnymi tkaninami to świetne doświadczenie, wyzwalające kreatywność, a dodatkowo satysfakcję z efektu końcowego, która może być ogromna. Jednak zanim odważymy się na ten krok, warto poznać kilka wskazówek dla początkujących w szyciu.
Nigdy więcej problemów z rozmiarem
Szycie nie ogranicza się jedynie do spędzania czasu przy maszynie do szycia, to również przeglądanie wzorów, poszukiwanie i czerpanie inspiracji z otoczenia lub dokonań profesjonalistów. To przemyślenia dotyczące koloru, nadruku, rodzaju tkaniny, a także szperanie w sklepach internetowych i stacjonarnych z tkaninami. Wiele osób jest przekonanych, że właśnie to zanurzenie się w barwach, wzorach i pomysłach, odrywa nas od codziennych problemów i może przynieść nawet terapeutyczny efekt. A umiejętności … po prostu przychodzą z czasem. Uczymy się szyć na maszynie tylko przez szycie! Z różnymi materiałami, technikami szycia, sztuczkami i narzędziami możemy zaznajomić się w dość krótkim czasie. Jednak kolejny stopień zaawansowania w szyciu na maszynie jesteśmy w stanie zdobyć jedynie poprzez praktykę, ponieważ każda napotkana trudność staje się okazją do nauczenia się czegoś nowego. A wraz ze wzrostem umiejętności, co z czasem przychodzi naturalnie, możemy wypróbować różne warianty i cieszyć się pełnią indywidualności.
Szycie na maszynie – wskazówki dla początkujących!
1. Mały kącik do szycia
Oczywiście nie zawsze jest to łatwe, ale naprawdę warto postarać się o stałe miejsce na swoją maszynę do szycia. Wieczny montaż i ponowny demontaż maszyny do szycia na dłuższą metę może okazać się meczący, denerwujący i zniechęć do praktykowania. Kącik do szycia możemy np. oddzielić zasłonką (własnoręcznie uszytą!) lub ustawić maszynę na małym mobilnym stoliku z kółkami.
2. Szycie na maszynie a właściwy sprzęt
Szycie na maszynie nie jest najtańszym hobby. Szczególnie na początku czekają nas podstawowe wydatki. Potrzebna jest solidna maszyna do szycia, nożyczki do tkanin (do tkanin nie należy używać nożyczek do papieru), kreda krawiecka do zaznaczania na materiale i szpilki. Dla niektórych ważna jest także mata do krojenia (najlepiej zainwestować w większą).
3. Dobrej jakości tkaniny lub upcykling
W pierwszym etapie nauki szycia na maszynie, skupiamy się na modelach próbnych. Możemy oczywiście wykorzystać w tym celu tanie materiały. Należy jednak pamiętać, że tania tkanina ma wady jakościowe, które szybko ujawnią się w codziennym użytkowaniu. Gorsze materiały mają tendencję do rozdzierania się na szwach, wyciągają się, tracą kolor oraz kształt, stają się nieprzyjemne w dotyku. W trakcie ćwiczeń szycia na maszynie warto postawić na upcykling. Nieużywaną, znoszoną koszulkę lub zbyt ciasną sukienkę można wykorzystać do celów treningowych, albo szyjąc z nich proste akcesoria – podarować im w ten sposób nowe życie. Wybierając materiał stawiajmy raczej na tkaniny naturalne (zwłaszcza bawełnę), które nie rozciągają się i są znacznie łatwiejsze do szycia na prostej maszynie do szycia. Świetnymi projektami na poziomie podstawowym są na przykład: etui na telefony komórkowe, poszewki na zakładki, małe woreczki bez zamków błyskawicznych, czy ściereczki kuchenne.
4. Poradniki, instrukcje
Posiadamy już maszynę do szycia i w końcu chcemy zacząć naszą przygodę z szyciem. Rozpoczynamy od zapoznania się z instrukcją i prawidłową obsługą maszyny do szycia. Przede wszystkim musimy wyregulować naprężenie nici. Wartość ustawienia tego parametru zależy od rodzaju wybranego materiału. Następnie ustawiamy rodzaj ściegu: stębnówka, ścieg zygzakowaty. W kolejnym kroku określamy długość ściegu: fastryga i marszczenie (długi ścieg) oraz średnia długość ściegu. Za pomocą pokrętła możemy ręcznie wyregulować igłę, która umożliwia bardzo precyzyjne kontrolowanie jej prowadzenia. Za pomocą małej dźwigni można także ustawić stopkę, przesuwając ją w dół.
Znajdująca się poniżej poziomu szycia szpulka zapewnia w trakcie szycia połączenie z górną nicią i w konsekwencji stworzenie szwu. W razie potrzeby możemy użyć dźwigni szycia wstecznego (szczególnie przydatnej na początku i końca szwu). Znajdujący się na podłodze pedał kontroluje prędkość poruszania się igły. I gotowe, teraz możemy przystąpić do prostego szycia podstawy ściegów maszynowych.
Te podstawowe techniki szycia na maszynie, jak i kolejne etapy nauki, dostępne są we wszelkiego rodzaju poradnikach internetowych oraz publikacjach książkowych. Warto skorzystać z doświadczonych porad, aby ustrzec się podstawowych błędów i uzyskać możliwie najlepszy rezultat.
5. Szycie na maszynie czyli spokojnie i bez pośpiechu
Najlepszym treningiem dla początkujących w szyciu na maszynie są ćwiczenia na kawałku niepotrzebnego materiału. Nauka szycia w jednej linii oraz wyczucie maszyny jest bardzo ważne dla osiągnięcia podstawowych umiejętności. Należy przygotować cztery kawałki jednobarwnej tkaniny i kontrastujące kolorystycznie nici. Na pierwszym kawałku rysujemy proste linie, na drugim kilka prostokątów (do nauki szycia rogów), na kolejnym koła, a na ostatnim zygzaki. Po podniesieniu stopki dociskowej (z tyłu maszyny do szycia), umieszczamy pod nią tkaninę z prostymi liniami. Opuszczamy stopkę dociskową, aby materiał zaklinował się pod stopką. Następnie delikatnie przyspieszamy pedałem nożnym i szyjemy wzdłuż linii. Nie musimy ciągnąć tkaniny ani pchać, podajnik sam ją przesuwa. Dążymy do jak najdokładniejszego szycia wzdłuż linii. Po przeszyciu pierwszej linii ponownie podnosimy stopkę i przesuwamy materiał do następnej linii. Kiedy już nauczymy się szyć proste linie, przechodzimy po kolei do następnych kawałków materiału. Kiedy będziemy już zadowoleni z efektu podstawowych ćwiczeń, możemy przejść do trudniejszych wyzwań.
Powodzenia!