Tkanina bawełniana jest materiałem bardzo szeroko wykorzystywanym w przemyśle tekstylnym. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim takim zaletom jak wytrzymałość oraz uniwersalność. Praktycznie każdy z nas posiada w swoim domu akcesoria wykonane z bawełnianych włókien. Lecz mało kto wie jakie są i do czego się nadają poszczególne rodzaje tkanin bawełnianych.


Rodzaje tkanin bawełnianych – od surowca po tkaninę

Tkaninę bawełnianą wytwarza się z naturalnych włókien rośliny, które są znane i wykorzystywane od tysięcy lat. Materiały produkowane z bawełny charakteryzują się niezwykłą miękkością, delikatnością oraz wytrzymałością, co sprawia, że są powszechne, uniwersalne i wielofunkcyjne. Dodatkowo tkaniny bawełniane są przewiewne, higroskopijne, łatwe w farbowaniu i pielęgnacji, przyjazne alergikom i odporne na wysoką temperaturę.

Proces wytwarzania bawełny jest bardzo złożony, wieloetapowy, a ostania faza uzależniona jest od tego jaki rodzaj tkaniny bawełnianej ma powstać. Na początkowym etapie produkcji dodawany jest płyn do impregnacji chemicznej. Krok ten ma na celu przeciwdziałanie rozdzieraniu się nici podczas tkania (później zostaje wypłukany). Przędze bawełniane można uszlachetnić poprzez merceryzację, czyli  proces, który nadaje bawełnianym tkaninom jedwabisty połysk i większą wytrzymałość, gładkość oraz elastyczność. Wygładzenie powierzchni powoduje także łatwiejsze barwienie i pranie tkaniny. Naturalnie włókna bawełniane posiadają trwałą barwę: białą, kremową, jasno beżową lub zielonkawą. Materiały, które docelowo mają osiągnąć taki kolor nie muszą być dodatkowo farbowane.

Rodzaje tkanin bawełnianych i ich cechy

Oprócz maceracji, tkaniny bawełniane można uszlachetniać poprzez odrębny rodzaj tkania. W efekcie powstają materiały, które posiadają odmienną teksturę i różne funkcje użytkowe.

Aksamit

To miękki, połyskujący rozciągliwy bawełniany materiał, bardzo przyjemny w dotyku, z charakterystycznym meszkiem. Jest synonimem elegancji, wyrafinowania oraz klasy. Dawniej zarezerwowany jedynie dla najbogatszych, dzisiaj posiada szerokie zastosowanie.  Tkanina wykorzystywana jest jako materiał obiciowy, a także do szycia zasłon, elementów dekoracyjnych oraz ubrań i dodatków (płaszcze, sukienki, czapki).

Atłas

Nazwa tej bawełnianej tkaniny pochodzi od słowa „gładki” (z języka arabskiego). Po prawej stronie materiał jest połyskliwy, natomiast lewa stronie jest matowa. Jest efektowy, stylowy i elegancki. Niegdyś wykorzystywany był do ozdabiania wieczorowych strojów, zwłaszcza w formie niewielkich, eleganckich detali. Obecnie atłas wykorzystuje się do produkcji ubrań oraz dodatków. Tkanina ta nadaje się na bluzki, sukienki wieczorowe i koktajlowe, rękawiczki, szale, apaszki.

Batyst

To lekka, cienka tkanina bawełniana, o delikatnej fakturze. Jej główną zaletą jest naturalność. Materiał lekko prześwituje, jest zwiewny, subtelny oraz doskonale się układa. Ze względu na swą miękkość idealnie nadaje się na odzież letnią, bieliznę, a także zasłonki. Najczęściej produkowany jest w kolorze białym lub w barwach pastelowych.

Bawełna egipska

Wyróżnia się cienkimi, długimi włóknami. Struktura ta przekłada się na jej wyjątkową miękkość, a także wytrzymałość. Tkaninę tą ceni się przede wszystkim za wysoką jakość. Jest lekka, niezwykle przyjemna w dotyku. Nie rozciąga się, nie uczula, doskonale wchłania wilgoć. Wykorzystuje się ją na ogół do produkcji bielizny, pościeli, ręczników oraz sukienek.

Denim

Chodzi po prostu o jeans, czyli bawełnianą tkaninę o skośnym splocie, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Ubrania z niej doskonale sprawdzają się w każdej grupie wiekowej. W zależności od sposobu tkania materiału może być cienki, lekki i miękki w dotyku lub gruby, wytrzymały, nieprzepuszczający powietrza. Jeśli do jeansu doda się stretch, otrzymany zostanie materiał o dużej rozciągliwości, który świetnie dopasowuje się do sylwetki. Jeans przede wszystkim kojarzy się ze spodniami, choć od wielu lat szyje się z niego także koszule, spódnice, sukienki oraz dodatki.

Drelich

To gruba, na ogół jednobarwna tkanina bawełniana, o skośnym splocie, która odznacza się wieloma zaletami. Jest bardzo mocna, odporna na zużycie i rozerwanie.  Specjalny sposób tkania zapewnia jej niezwykłą trwałość i wytrzymałość. Ten solidny materiał, wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji odzieży roboczej, mundurów i kombinezonów.

Flanela

Ciepła, wygodna, dość masywna tkanina, która poddawana jest dwustronnemu drapaniu, a następnie jest strzyżona. W procesie drapania tkanina uzyskuje miękkość i wzrost właściwości termoizolacyjnych. Materiał dobrze chłonie wilgoć, jest przyjemny w dotyku i dzięki tym właściwościom znalazł zastosowanie w produkcji koszul (przede wszystkim w kratę), ciepłej bielizny i pościeli.

Kreton

Jest to cienki lekko sztywny materiał bawełniany, o płóciennym splocie, który po lewej stronie jest silnie apreturowany (nasycony właściwymi środkami chemicznymi). Natomiast na jego prawej stronie znajduje się delikatny meszek. Często występuje z domieszką poliestru. Z tej tkaniny szyje się na ogół cienką bieliznę, letnie sukienki, fartuchy bluzki i spódnice.

Perkal

To gęsto tkana bawełna, która posiada domieszki innych włókien. Jest miękka, gładka i miła w dotyku. Cechuje ją duża trwałość i wysoka jakość. Przypomina nieco satynę, lecz nie jest tak śliska i nie błyszczy tak bardzo. Z perkalu zazwyczaj powstają sukienki, spódnice, spodnie, koszule, a także pościel.

Satyna

To gładki, zwiewny, błyszczący materiał bawełniany, przypominający naturalny jedwab. Jest niezwykle delikatny, lejący, doskonale układa się na sylwetce, Dodatkowo jest bardzo komfortowy w użytkowaniu i pielęgnacji. Atrybuty te sprawiają, że satyna jest chętnie wykorzystywana w produkcji wysokiej jakości bielizny nocnej, pościeli, obrusów, zasłon oraz eleganckich elementów dekoracyjnych, szlafroków i poduszek dekoracyjnych.

Sztruks

To miękka, przyjemna w dotyku tkanina runowa, o charakterystycznym splocie płóciennym. Na jednej stronie posiada wyraźnie odznaczające się pionowe prożki. Jest bardzo wygodna w noszeniu. Jest dość gruba oraz wytrzymała. Ten gęsto tkany materiał bawełniany wykorzystuje się zazwyczaj do produkcji spodni, marynarek, kurtek, spódnic, a także żakietów.

Dodaj komentarz