Materiał, z którego wykonany jest obrus to poza rozmiarem, kolorem i kształtem kluczowy element przy wyborze odpowiedniego nakrycia stołu. Ma on decydujący wpływ na to, czy dekoracja zyska charakter luksusowy, codzienny, uroczysty czy świąteczny. Piękny obrus to prosty i niedrogi sposób na stworzenie spójnej atmosfery oraz podkreślenie własnego oryginalnego stylu. Jaki zatem materiał na obrus wybrać?

Materiał na obrus – rodzaje

Rożne materiały nadają obrusom charakterystyczny wygląd, a tym samym podkreślają lub uzupełniają klimat konkretnej okazji. Tkaniny obrusowe wytwarza się z surowców naturalnych, sztucznych i syntetycznych. Naturalne tekstylia produkowane są z przetworzonych włókien, przede wszystkim pochodzenia roślinnego, pozyskiwanych z różnych części roślin (m.in.: nasion, łodyg, liści). Mogą pochodzić także ze źródła zwierzęcego albo mineralnego. Natomiast sztuczne pozyskiwane są z odpowiednio przetworzonych włókien naturalnych (celuloza, mleczko kauczukowe, białko sojowe), które następnie poddaje się obróbce chemicznej. Tkaniny syntetyczne wytwarzane są w ramach syntezy polimerów (akryl, poliester, poliamid). Proces produkcji włókien powstaje na drodze obróbki chemicznej, czyli po przeciwnej stronie od pozyskiwania naturalnego.

Materiały syntetyczne kuszą stosunkowo niską ceną i łatwą dostępnością. Te lekkie i niepodatne na zagniecenia tekstylia obdarzone są jednak wieloma wadami. Wykonany z nich obrus dość szybko się mechaci i elektryzuje. Ponad to wykazuje właściwości łatwopalne (materiał topi się przy kontakcie z bardzo gorącymi przedmiotami). Do prasowania należy więc użyć bawełnianej ściereczki, aby zabezpieczyć włókna przed wybłyszczaniem i stopieniem. Termostat żelazka powinien być ustawiony maksymalnie na temperaturę 90 °C. Poza tym, wbrew wcześniejszym założeniom, materiał ten nie wykazuje największej trwałości. W rzeczywistości z powodu prania, prasowania oraz zwykłego użytkowania, to właśnie tkaniny sztuczne charakteryzują się największą skłonnością do zużywania i niszczenia.

W grupie tkanin wykonanych ze sztucznych komponentów zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim wiskoza. To niedrogi, przyjemny w dotyku, połyskujący materiał produkowany z celulozy drzewnej. Niestety wiskozowe obrusy są śliskie, nietrwałe, a plamy spierają się z nich niezwykle trudno. Należy je prać w niskich temperaturach ( 30- 40 °C) i prasować przez bawełnianą szmatkę ( w temperaturze nieprzekraczającej 120 °C). Materiał łatwo pochłania zapachy i nie prezentuje się zbyt elegancko. Może właśnie dlatego popularnie niegdyś obrusy z tworzyw sztucznych wypierane są przez modele z naturalnych włókien.

Dlaczego naturalne materiały?

Naturalne tkaniny, które chętnie wykorzystywały nasze babcie, dzisiaj są synonimem dobrego smaku i wytworności. Nic w tym dziwnego, naturalne materiały zawsze najlepiej prezentują na stole, są atrakcyjne i gustowne. Ich zakup gwarantuje elegancki i modny wygląd stołu. Kluczową zaletą naturalnego obrusu jest jego trwałość i wytrzymałość. Dobrej jakości posłuży nam wiele lat. Jest hipoalergiczny, miękki i przyjemny w dotyku. Nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Ponadto szybko schnie.

Obrusy modne, trwałe i wygodne

Wśród najpopularniejszych obrusów wykonanych z naturalnych włókien znajdują się obrusy bawełniane i lniane. Obrusy lniane są trwałe, gustowne, odporne na zabrudzenia. Nie ulegają rozciąganiu. Niestety materiał ten nie jest wolny od wad. Istotną kwestia jest jego cena. Obrusy które wytwarza się z włókien lnianych są bardzo kosztowne. Wiele osób unika także ich zakupu z ważnego powodu. Powszechnie uważa się, że lniane tekstylia bardzo łatwo się mną i sprawiają wiele kłopotów podczas prasowania. Przed prasowaniem należy zwilżyć materiał, a żelazko powinno być ustawione na temperaturę około 200 °C .

Obrusy bawełniane charakteryzuje przede wszystkim uniwersalność, pasują do każdej okazji i doskonale wpisują się w każdą aranżację wnętrz. Bawełna jest bardzo miła, miękka i chłonna. Jej włókna są wyjątkowo trwałe i odporne na przetarcia. Nawet wtedy, gdy są mokre. Wytrzymałe bawełniane włókna tworzą przyjemną w dotyku tkaninę, która łatwo poddaje się prasowaniu i pielęgnacji. Modele w białym kolorze można prać w wysokich temperaturach ( 80-90 °C), natomiast kolorowe w temperaturze do 60 °C, Bez problemu można je wkładać do suszarki. Bawełniana tkanina jest bardzo wydajna, nie rozciąga się i nie ulega odkształceniom.

Bawełniany obrus, czyli materiał na obrus w najmodniejszym wydaniu

Proste, ale eleganckie obrusy bawełniane możemy kupić niemal w każdym kształcie i rozmiarze. Warto jednak pokusić się o wybór wysokiej jakości tkaniny i uszycie obrusu optymalnie dopasowanego do własnych potrzeb. Współczesne techniki pozyskiwania bawełnianych tkanin przyczyniają się do tego, że możemy wybierać spośród wielu rodzajów wyrobów. Uniwersalność tych naturalnych materiałów sprawia, że z łatwością wkomponujemy je w każde wnętrze, niezależnie od stylu. Możemy dowolnie miksować i tworzyć nowe stylizacje. Klasyczny wygląd czy odświętny dizajn? Mamy możliwość wyboru z całej gamy wzorów, kolorów i faktur.

Dodaj komentarz