Sypialnia powinna kojarzyć się z przytulnością i wygodą. Z miejscem zachęcającym do wypoczynku i relaksu. Jej głównym elementem jest łóżko i to na nim skupia się największa uwaga. Oznacza to, że jego wygląd musi być nienaganny. Odpowiednio dobrana narzuta w znacznym stopniu ułatwi osiągniecie pożądanego efektu. Pomoże ukryć niedoskonałości, nada pomieszczeniu przyjemny, ciepły wystrój. Wybór narzuty nie jest tak prosty, jak się wydaje. Każdy drobiazg może mieć znaczenie, może zarówno pomóc osiągnąć doskonały efekt, jak i przeciwnie. Przede wszystkim tkanina na narzutę powinna być praktyczna i harmonijnie pasować do wnętrza pokoju. W tym artykule podpowiemy jak dobrać odpowiednią narzutę na łóżko i na co szczególnie zwrócić uwagę wybierając materiał na narzutę?
Jak wybrać materiał na narzutę?
Wyżej pisaliśmy, że narzuta powinna harmonijnie wpasować się we wnętrze pokoju. Oczywiście nie oznacza to, że należy zrezygnować z osobistych preferencji. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka wskazówek, które pomogą dobrać właściwy materiał na narzutę:
- W dużych i przestronnych pomieszczeniach dobrze prezentują się narzuty wykonane z jasnego materiału, jednolitych kolorach i wzorach.
- Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, lepiej wybrać materiał na narzuty z tej samej lub zbliżonej odcieniem tkaniny co zasłony.
- Chcąc ukryć wady łóżka, warto zdecydować się na pikowaną narzutę.
- Jeśli pokój znajduje się od północnej strony, idealnie sprawdzi się narzuta z materiału w ciepłych kolorach, jeśli od strony południowej należy wybrać materiał na narzutę w zimnych odcieniach.
Dobrym rozwiązaniem są narzuty dwustronne wykonane z materiałów o różnych wzorach lub w odmiennej kolorystyce. Ta opcja jest odpowiednia dla tych, którzy lubią wprowadzić zmiany w swoim wnętrzu.
Przed wyborem materiału na narzutę
Ważny jest nie tylko wybór designu produktu, ale także jego wielkości. Aby narzuta wyglądała pięknie, wykonaj prawidłowe pomiary, czyli dodaj po 20 cm do wymiarów łóżka (długości i szerokości). Wymiary oraz harmonijne wpasowanie we wnętrze to ważne kryteria doboru, jednak na maksymalną uwagę zasługuje materiał, z którego jest wykonana. To od tego wyboru zależą właściwości użytkowe produktu. Każdy materiał użyty do szycia narzut yma swoje plusy i minusy. Rozważmy więc tę kwestię bardziej szczegółowo, skupiając się na najbardziej korzystnych rozwiązaniach.
Materiał na narzutę – bawełna
Narzuty z naturalnego materiału bawełnianego to prawdziwy bestseller. Przy obróbce włókien bawełnianych i uzyskaniu wielu rodzajów splotów otrzymujemy tkaniny o różnych właściwościach, doskonale sprawdzających się w użytkowaniu, m.in.: aksamit, atłas, batyst (bawełniany), denim , drelich, flanela, kreton, perkal, popelinę, sztruks itp. Bawełniane tkaniny nadają narzutom delikatny, estetyczny wygląd, są przyjemne w dotyku i co ogromnie ważne trwałe i odporne na zużycie. Naturalne włókna zapewniają bezpieczeństwo (są hipoalergiczne, przyjazne dla środowiska) i
gwarantują miłe wrażenia dotykowe. Bogactwo tekstur, wzorów i odcieni pozwala wybrać najlepszą opcję do sypialni.
Dodatkowym atutem bawełnianej tkaniny na narzutę jest przystępna cena oraz łatwa pielęgnacja. Narzuta wykonana z takiego materiału wygląda szykownie. Doskonałe właściwości bawełnianej tkaniny pozwalają narzucie zachować wysoką jakość i nasycenie kolorów przez długi czas. Narzuta z bawełnianego materiału to klasyka, która wpasowuje się w absolutnie każde wnętrze sypialni. Możesz mieć pewność, że zawsze będzie gustowna i nie wyjdzie z mody. Należy jednak przestrzegać zasad pielęgnacji (prania i prasowania), a także unikać suszenia na słońcu.
Materiał na narzutę – satyna
Jeśli chcesz z pomocą narzuty wnieść nieco blasku do swojej sypialni, nie musisz rezygnować z naturalnego materiału. Satyna z bawełnianych włókien to świetna tkanina na narzutę. Ponieważ zawiera bawełniane włókna, satynowa narzuta posiada wszystkie pozytywne cechy bawełny. Jest mocna i wytrzymała. Ma piękny wygląd. Delikatny połysk materiału tworzy atmosferę luksusu i wygląda elegancko nawet w małej sypialni (producenci, dla połysku tkaniny przeprowadzają procedurę meceryzacji). Jest miękka i przyjemna w dotyku. Nie powoduje alergii i jest higroskopijna (pochłania wilgoć). Pomimo swojej gładkości narzuta nie zsuwa się z łózka. Oczywiście, aby narzuta z materiału satynowego służyła przez wiele lat, należy ją właściwie pielęgnować. W szczególności nie suszyć na słońcu, prać w odpowiedniej temperaturze (w zbyt wysokich temperaturach ma tendencję do kurczenia się) oraz prasować na mokro lub przy użyciu funkcji pary.
Warto wiedzieć!
Na koniec należy wspomnieć, iż włókna bawełniane wykorzystuje się do produkcji tkanin od tysiącleci. Już 12 tysięcy lat przed naszą erą bawełnę znali starożytni Egipcjanie. Kolejne pokolenia ceniły i nadal cenią bawełniany materiał, przede wszystkim za miękkość oraz wytrzymałość. To ponadczasowa, wszechstronna tkanina, niezwykle praktyczna i wielofunkcyjna. Dlatego narzuty z bawełnianego materiału cieszą się tak dużą popularnością, są trwałe, odporne na zużycie i bezpieczne. Posiadają atrakcyjny wygląd. Przez długi czas zachowują wysoką jakość, wykazują trwałość kolorów i objętości. Tworzą atmosferę ciepła i komfortu w każdym wnętrzu.