Bawełna

Bawełna jest jednym z najpopularniejszych włókien roślinnych o wielu zaletach i szerokim zastosowaniu. Tkaniny bawełniane wyróżniają się wysoką wytrzymałością i miękkością. Ceni się ją za łatwość barwienia, hipoalergiczność, oddychalność. W przypadku organicznej bawełny można mówić o ekologii. Warto wiedzieć, że wyróżnia się mnóstwo rodzajów bawełny, różnią się one od siebie pod wieloma względami.

Wyświetlanie 1–28 z 549 wyników

Tkaniny bawełniane – najpopularniejsze typy

Przemysł tekstylny w dużej mierze opiera się na uniwersalnej tkaninie bawełnianej. W zależności od zastosowanej obróbki, możliwe jest uzyskanie tkaniny o różnych właściwych. Przykładowo proces merceryzacji sprawia, że staje się ona odporniejsza, podatniejsza na farbowanie, bardziej połyskująca. Delikatną tkaniną bawełnianą jest batyst, który wyróżnia się przezroczystym splotem. Jest niezwykle miękki i cienki. Świetnie sprawdza się w lekkiej odzieży, do produkcji elementów dekoracyjnych.

Niezwykle gładką tkaniną wyróżnia jest perkal, który ma splot płócienny, zapewnia świetną izolację. Idealnie nadaje się do produkcji odzieży i tekstyliów domowych. Damskie sukienki i bluzki są nierzadko produkowane z kretonu, czyli sztywnej tkaniny bawełnianej cechującej się dobrą cyrkulację powietrza.

Bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne ma popelina, czyli tkanina powstająca przez mocne skręcenie nitek o różnej grubości i gramaturze. Z popeliny powstają między innymi ubrania wierzchnie i elementy wyposażenia wnętrz. Ciekawą fakturę ma ryps, czyli tkanina bawełniana o unikalnej powierzchni prążkowanej, niezwykle ciepła i wytrzymała.

Każdy dobrze zna satynę bawełnianą, która jest niezwykle miękka, gładka i przyjemna w dotyku. Latem sprawdza się idealnie ze względu na to, że przyjemnie chłodzi. Satyna pięknie połyskuje, co przekłada się na wysokie walory estetyczne. Wykorzystuje się ją do produkcji odzieży i tekstyliów domowych. Pościel i bielizna satynowa cieszą się ogromną popularnością, uznaje się je za produkty ekskluzywne.

Popularna jest także kora, czyli tkanina o prostym splocie i gofrowanej strukturze. Pościel z kory jest powszechnie dostępna i bardzo tania, zimą sprawdza się rewelacyjnie. Godną polecenia alternatywą dla klasycznej bawełny jest dwustronna tkanina bawełniana mająca wypukłą fakturę. Chodzi tutaj o pikę, która jest mniej podatna na rozciąganie i wytrzymalsza. Na uwagę zasługuje też gabardyna, czyli tkanina o splocie skośnym, bardzo wytrzymała, idealna do produkcji płaszczy i torebek.

Z kolei z drelichu wytwarza się różne tekstylia domowe, odzież roboczą i wojskową, tapicerkę. Wytrzymałość drelichu wynika przede wszystkim z tego, że tkaninę tworzą gęsto utkane nitki. Bardzo miękka i wytrzymała jest flanela, która zapewnia wysoką termoizolację. Użytkownicy cenią sobie bieliznę i piżamę flanelową, z tkaniny tej produkuje się też rozmaite tekstylia domowe.

Za ekskluzywny materiał uznaje się aksamit, który jest niezwykle miękki. Welwet (tkanina runowa) ma trójwymiarową fakturę i prążkowany wzór.

Tkaniny bawełniane – za co są cenione?

Tkanina bawełniana powstaje z naturalnych włókien, wykorzystuje się ją już od czasów starożytnych. Warto wiedzieć, że sam proces przetwarzania bawełny jest skomplikowany, zanim powstanie tkanina surowic musi przejść przez wiele etapów typu odziarnianie, przędzenie i tkanie. Do tego dochodzi szereg procesów wykańczających: opalanie, strzyżenie, odtłuszczanie, wybielanie, merceryzacja, farbowanie.

Tkanina bawełniana jest odporna na gorąco, przez co może być prana i prasowana w wysokich temperaturach. Nie trzeba martwić się tym, że użycie żelazka rozgrzanego do maksimum będzie mieć negatywny wpływ na tkaninę. Przekłada się to też na łatwość do utrzymania w czystości.

Kolejną zaletą będzie hipoalergiczność, bawełna jest przyjazna dla alergików, nie uczula. Naturalna bawełna nie podrażnia skóry, działania niepożądane mogą wystąpić wyłącznie przez dodanie jakiegoś chemicznego barwnika podczas farbowania odzieży.

Bawełnę ceni się za to, że jest miękka i przyjemna w dotyku. Nie trzeba przejmować się żadnym gryzieniem ani swędzeniem. Bielizna, odzież i tekstylia domowe wykonane z tkaniny bawełnianej zapewniają komfort użytkowania. W zależności od grubości materiału, tkanina bawełniana będzie ogrzewać lub chłodzić. Ceni się ją za przepuszczanie powietrza, co zmniejsza ryzyko nadmiernego pocenia się i pozwala skórze swobodnie oddychać.

W przypadku tkaniny bawełnianej można mówić o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie i rozrywanie. Nie ulega ona deformacjom nawet po wielokrotnym praniu. Jako że bawełna jest podatna na barwienie, można liczyć na bogatą gamą kolorystyczną. Pranie bawełny i usuwanie z niej plam jest bardzo łatwe. Ubrania wykonane z tkaniny bawełnianej są uniwersalne, można je nosić o każdej porze roku.

W okresie jesienno-zimowym zapewnia ona odpowiednią izolację cieplną, z kolei wiosną i latem można oczekiwać optymalnej cyrkulacji powietrza i higroskopijności.