Tekstylia wnoszą duszę, ciepło i styl do każdego wnętrza. Najlepszym tego przykładem są szyte na miarę pokrowce na krzesła, które świadczą o twórczej pasji i dbałości o przytulny wystrój domu. Ponieważ przed przystąpieniem do szycia pojawia się wiele wątpliwości dotyczących materiału, kształtu, rozmiaru oraz kolorystyki, przygotowaliśmy praktyczne wskazówki jak uszyć pokrowiec na krzesło.
Uniwersalny pokrowiec na krzesło
Materiałowy pokrowiec na krzesło dobrze zabezpiecza nowe meble przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi, a miękką tapicerkę krzeseł przed zarysowaniami. Dodatkowo pokrowce chronią meble i tapicerkę przed ostrymi pazurami zwierząt. Pełnią funkcję estetyczną i potrafią radykalnie odmienić stare meble, tchnąć w nie nowe życie. Ponadto możliwość prania zdejmowanego pokrowca po zabrudzeniu stanowi niezwykle cenny walor. Samo uszycie pokrowca na krzesło niejednokrotnie okazuje się znacznie prostsze niż dopasowanie do mebla gotowego wyrobu. Dlatego warto sięgnąć po to rozwiązanie i uszyć pokrowiec na krzesło optymalnie dopasowany do naszych wymagań.
Jak uszyć pokrowiec na krzesło? Najpierw wybór materiału
Oczywiście nie każdy materiał nadaje się na pokrowiec na krzesło. Tkanina na przyszły produkt powinna być solidna, wytrzymała, przyjemna w dotyku, a co najważniejsze doskonale się prezentować. Dotyczy to szczególnie pokrowców do jadalni na krzesła z oparciem. Tekstylia w kuchni mają tendencję do szybkiego brudzenia się, dlatego trzeba wziąć pod uwagę fakt, że produkty z tkanin używanych w kuchennych wnętrzach będą poddawane częstemu praniu.
Dodatkowo jeśli któryś z domowników jest podatny na alergie, musimy się upewnić, że uszyte pokrowce na krzesła nie wywołają u niego dyskomfortu. Wśród opcji najbardziej odpowiednich tkanin do szycia pokrowców można wskazać przede wszystkim trwałe, wytrzymałe i hipoalergiczne materiały bawełniane. A pośród nich: atłas, bawełna satynowa, batyst bawełniany, aksamit, denim, sztruks, kreton, perkal, popelina. Wszystkie te tkaniny są bardzo popularnym i chętnie wykorzystywanym materiałem do dekoracji wnętrz mieszkań, miedzy innymi w postaci tkanin na zasłony, narzuty czy pokrowce. Tkanina bawełniana jest lekka, przyjemna w dotyku i łatwa w utrzymaniu.
Kolor tkaniny
Aby we wnętrzu pomieszczenia zachować harmonię, kolorystyka pokrowców na krzesła musi koniecznie nawiązywać do odcieni zasłon i koloru podłogi. Preferowane są delikatne pastelowe odcienie. Uniwersalną opcją jest materiał koloru białego lub beżowego. Ważny jest również styl pomieszczenia. Pokrowce na krzesła można wpasować do każdego wnętrza. Na przykład proste tkaniny bawełniane z drobnym kwiatowym wzorem są odpowiednie dla francuskiej Prowansji. Pasiaste materiały nadają się do klasycznego pokoju w stylu angielskim. Denim może być świetnym rozwiązaniem do nowoczesnego wnętrza. Gładka jednobarwna bawełniana tkanina, płótno oraz len są odpowiednie dla stylu rustykalnego. Natomiast produkty z połyskującej satyny pasują do każdego klasycznego wnętrza.
Różnorodne projekty
Możemy wybierać wśród licznych modeli pokrowców na krzesło. Osłona może być uszyta jedynie na siedzisko lub pokryć tylko oparcie krzesła. Najczęściej jednak spotykamy pokrowce całkowicie
pokrywające mebel. Najpopularniejszą wersję stanowi pokrowiec uniwersalny, z wyglądu przypominający pelerynę. Można w nim regulować szerokość, a sznurowadła mocujące znajdują się za oparciem krzesła. Osłona nie zawiera podłokietników, dzięki czemu nadaje się do różnego rodzaju krzeseł. Jednocześnie jej długość może być różna i na przykład nie obejmować całej długości krzesła, jedynie jego wydzieloną część. Takie modele pokrowców nazywa się skróconymi – zwykle zakrywają 2/3 krzesła. Opcjonalnie, prosty pokrowiec można dodatkowo ozdobić: satynowymi wstążkami, naszywkami, haftami lub innymi elementami dekoracyjnymi.
Jak uszyć pokrowiec na krzesło? – wymiary
Aby właściwie wyciąć materiał na przyszłą osłonę mebla, w każdym przypadku potrzebne będą wymiary krzesła.
Dla krzeseł z prostokątnym oparciem należy zmierzyć:
- wysokość pleców
- głębokość siedziska
- szerokość krzesła
- wysokość nóg
- wysokość całego krzesła od górnej krawędzi oparcia do podłogi
Do uszycia standardowego pokrowca na całe krzesło potrzebne będą około 2 metry tkaniny.
Szycie prostej osłony
Początkowym etapem szycia pokrowca jest stworzenie wykroju. Trzeba wziąć materiał, który dobrze się kształtuje i położyć na krześle, mocując go szpilkami w odpowiednich miejscach. Na tym etapie musimy zdecydować, jak będzie wyglądała osłona, jak bardzo będą zakryte nogi. Wzór pokrowca można wykonać za pomocą kalki kreślarskiej lub szarego papieru. Na siedzisko nakłada się warstwę papieru, mocuje szpilkami i zakreśla kontur. Zachowujemy 1,5 cm naddatku ze wszystkich stron i wycinamy. W ten sam sposób postępujemy z oparciem krzesła.
Z przodu tzw. „spódnicy” pokrowca mierzymy długość nóg i szerokość przedniej krawędzi krzesła. Rysujemy prostokąt na papierze i dodajemy 5 cm od dołu wzoru i 10 cm po bokach, plus 1,5 cm naddatku na szew wzdłuż górnej krawędzi. Podobnie tworzymy wzór ścian bocznych „spódnicy”. 15 cm dodaje się do krawędzi przylegającej do zewnętrznej części pleców. Wzór należy wykonać w dwóch egzemplarzach.
Przy pomiarach zewnętrznej części oparcia krzesła, na jego górną krawędź przypina się długi arkusz papieru i zaznacza zewnętrzne krawędzie. Następnie rysujemy linie wzdłuż tylnych nóg krzesła do podłogi, dodajemy 5 cm od dołu i 1,5 cm naddatku. W kolejnym kroku przenosimy wycięte wzory na materiał i przycinamy tkaninę. Łączymy plecy i resztę części razem, pamiętając o wstążkach do zawiązywania. Zszywamy wszystkie elementy i podwijamy dolną część pokrowca. W ostatnim etapie musimy naszyć wewnętrzne i zewnętrzne szwy. Jeśli nie jest to możliwe, możemy to zrobić ręcznie za pomocą pochylonego szwu.