Bieżnik to jeden z najbardziej wszechstronnych elementów dekoracji stołowej, który może być wykonany z wielu materiałów. Jest dostępny w różnych kolorach, wzorach, fasonach i rozmiarach. Bieżniki stanowią doskonałą alternatywą dla obrusów. Do niedawna kojarzone z minioną epoką, obecnie z powodu modnego wzornictwa i uniwersalnego charakteru zyskują coraz większe grono zwolenników. Jaki jest dobry materiał na bieżnik?
Bieżnik w głównej roli
Bieżnik wykonany jest z dekoracyjnej tkaniny, która w odróżnieniu od obrusu nie zakrywa całego stołu lub ławy. Jak nazwa wskazuje, „biegnie” zazwyczaj przez środek blatu mebla. Oprócz funkcji ozdobnej pełni również rolę ochronną, zabezpieczając stół przed zabrudzeniami, przebarwieniami, kapiącym woskiem czy gorącymi naczyniami. Bieżnik daje możliwość wyeksponowania walorów stołu, ławy, stolika kawowego lub balkonowego. Sprawdza się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i podczas organizacji spotkań, przyjęć oraz uroczystości. Nadaje elegancki charakter wnętrzu, dodając nutę wytworności i delikatności.
Czym kierować się przy wyborze bieżnika?
Oczywiście bieżnik, tak jak i każde inne nakrycie, powinien być dopasowany do wymiarów stołu lub ławy, bez względu na to, czy jest używany w jadalni, salonie czy w innym miejscu. Poza tym najistotniejszym czynnikiem wpływającym na wybór bieżnika jest materiał, z którego jest wykonany. To właśnie materiał stawia go w centrum uwagi. Dzięki odpowiednim walorom, bogatemu wzornictwu oraz jakości tkaniny, może nabrać codziennego, okazyjnego lub odświętnego charakteru. Większość gospodarstw domowych posiada kilka modeli, wykorzystywanych na różne okazje.
Materiał na bieżnik – jak wybrać właściwy?
Przy wyborze tkaniny na bieżnik trzeba wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni stolika, stołu lub ławy, ponieważ właściwości tych mebli mogą mieć znaczący wpływ na całościowy efekt dekoracyjny i użytkowy. Wybierając bieżnik trzeba zwrócić uwagę na strukturę materiału, z którego jest wykonany. Jeżeli bieżnik towarzyszy zastawie stołowej, tkanina powinna mieć gładką, równą powierzchnię, tak aby naczynia lub elementy dekoracyjne ( np. wazon) stały bezpiecznie na swoim miejscu. W takim wypadku należy unikać pikowanych bieżników oraz modeli z dużymi splotami. Oczywiście zawsze musimy pamiętać o tym, że dobór koloru lub wzoru materiału ma znaczący wpływ na końcowy efekt. Warto trzymać się zasady, iż na kolorowym, wzorzystym obrusie układamy bieżnik o jednolitej barwie. I odwrotnie, użycie różnokolorowego bieżnika stanowi świetną bazą dla monochromatycznej tkaniny obrusowej.
Trwały materiał na bieżnik
Bieżniki mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, z których każdy posiada inne właściwości. Tkaniny bieżnikowe oferowane są w szerokiej gamie motywów, wzorów i kolorów. Na rynku dostępne są bieżniki z naturalnych, sztucznych i syntetycznych materiałów. Nierzadko też spotyka się wyroby wykonane z naturalnych włókien, posiadające sztuczną lub syntetyczną domieszkę. Bieżniki z tkanin mieszanych są częstym wyborem. Niedrogie i odporne na zagniecenia, kuszą łatwością w pielęgnacji. Nie prezentują się jednak tak gustownie i elegancko jak nakrycia wykonane ze stuprocentowo naturalnych materiałów, takich jak : bawełna, len, wełna czy jedwab.
Wszystkie te tkaniny łączy wytrzymałość i elegancja. Są przewiewne, miłe w dotyku, hipoalergiczne. W większości wykazują właściwości higroskopijne. Są przyjazne środowisku, biodegradowalne. Naturalne włókno, które używa się w procesie produkcji tkanin, przed przędzeniem trzeba oczyścić. Inaczej jest z syntetycznym lub sztucznym, przy którego produkcji zachodzą procesy chemiczne. Bieżniki z naturalnych tkanin są uniwersalne i ponadczasowe. Doskonale prezentują się zarówno na tradycyjnym drewnianym stole ( ławie), jak i metalowym, szklanym, pilśniowym, plastikowym.
Zalety bieżnika z bawełny
Bawełna to jeden z najpopularniejszych i najpraktyczniejszych materiałów naturalnych, z których oferowane są bieżniki. Jej zalety zna się i docenia od stuleci. Włókna bawełniane wykorzystywane już w czasach starożytnych Greków, Egipcjan, Rzymian, a także pierwotnych mieszkańców Ameryki. To bardzo miękka, przyjemna w dotyku tkanina. Jest niezwykle prosta w pielęgnacji. Nie wymaga krochmalenia, z łatwością udaje się z niej usunąć plamy i inne zanieczyszczenia. Szybko schnie. Nie wywołuje alergii i jest przyjazna środowisku.
Badania wykazują, że materiał bawełniany ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie, dzięki czemu jest mocny, wytrzymały i trwały. Jest też znacznie mniej podatny na rozdarcie czy przetarcia. Mokry jest nawet o 30% mocniejszy, dzięki czemu jest w stanie wytrzymać dużą liczbę prań, w wysokiej temperaturze. Wykonany z bawełnianej tkaniny bieżnik może posłużyć nam nawet przez wiele lat. Materiał nie traci kolorów, przez długi okres użytkowania zachowuje wszystkie swoje walory oraz wysoką jakość. To waśnie połączenie zalet takich jak: miękkość, wytrzymałość i uniwersalność sprawia, że tkanina bawełniana jest ogromnie ceniona przez kupujących.