Jaki materiał na zasłony? W obecnych czasach zasłony mogą być tworzone z dość zróżnicowanych materiałów. Warto się z nimi zapoznać, a także poznać cechy charakterystyczne poszczególnych tkanin. Dzięki temu wybór właściwego produktu z całą pewnością stanie się łatwiejszy.
Materiał na zasłony – Tafta
Wśród różnych materiałów, z których tworzy się zasłony, można w szczególności wyróżnić taftę. Jest to dość ciężka tkanina, która charakteryzuje się również sporym poziomem sztywności. Tworzona jest z naturalnych lub syntetycznych włókien jedwabiu, dlatego tak korzystnie prezentuje się we wnętrzach o różnym charakterze. Tafta jest bardzo połyskująca, mieni się oraz szeleści. Z tafty tworzy się eleganckie zasłony, które najlepiej sprawdzają się w klasycznych wnętrzach. Z powodzeniem można je umieścić w eleganckim salonie, ale także sypialni lub nowoczesnej kuchni. Jest to decyzja warta rozważenia.
Satyna
Kolejną tkaniną, która idealnie będzie się prezentować w wielu wnętrzach, jest satyna. Jest ona nieco mniej sztywna niż tafta, ale także bardziej połyskująca. Sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym lub glamour. Satyna jest bardzo podatna na układanie, dlatego bez większych problemów można tworzyć z niej różne układy. Mogą to być fałdy, specjalne upinanie, ale także modelowanie z wykorzystaniem taśmy. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że zasłony z satyny będą miały prawą i lewą stronę. Inaczej będą wyglądały wewnątrz pomieszczeń i na ich zewnątrz.
Bawełna jako materiał na zasłony
Bawełna to kolejna tkanina, z której mogą być tworzone zasłony. Jest to materiał o wielu zaletach, dlatego ma tak szerokie możliwości zastosowania. Zasłony wyprodukowane z bawełny są w pełni naturalne, dlatego idealnie sprawdzą się na przykład w dziecięcym pokoju. Są miękkie i przyjemne w dotyku, ale także bardzo bezpieczne. Mają wszystkie niezbędne atesty oraz certyfikaty, które są wymagane w przypadku tego rodzaju produktów. Zasłony z bawełny można znaleźć w sprzedaży w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu będzie je można dopasować do pozostałych elementów wystroju wnętrza.
Poliester
W obecnych czasach zasłony produkowane są również z takiego materiału jak poliester. Poliester swoim wyglądem przypomina bawełnę, jednak ma nieco odmienne właściwości, które są uznawane za jego zaletę. Poliester wygląda bardzo efektownie, dlatego z całą pewnością będzie fantastycznie zdobił każde wnętrze. Dodatkowo jest to tkanina bardzo wygodna podczas pielęgnacji i nie kurczy się podczas prania. Zasłony poliestrowe dostępne są w sprzedaży w wielu wzorach oraz kolorach, ponieważ jest to dość uniwersalny rodzaj materiału.
Blackout
Wśród różnych tkanin na zasłony można także wyróżnić tak zwany blackout, który stanowi fantastyczny materiał zaciemniający. Idealnie sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, do których nie ma docierać światło słoneczne. Poziom zaciemnienia może sięgać nawet 90%. Oprócz tego blackout ma bardzo korzystne właściwości, które wiąża się z izolacją termiczną oraz akustyczną. Dlatego bardzo dobrze sprawdzi się podczas gorącego lata, ale także w przypadku chęci wyciszenia pomieszczenia.
Velvet
Velvet to kolejny materiał, który bardzo dobrze sprawdzi się jako tkanina na zasłony. Jest to tworzywo miękkie i przyjemne w dotyku. Velvet szlachetnie się prezentuje i jest dość lśniący. Swoim wyglądem przypomina również taki materiał jak aksamit. Powierzchnia zasłony stworzonej z velvetu jest bardzo gładka i niezwykle korzystnie prezentuje się we wnętrzach o zróżnicowanej stylistyce. Dzięki zastosowaniu tego materiału możliwe jest ocieplenie chłodnych wnętrz, co sprawi, że przyjemniej będzie się w nich spędzało czas.
Materiał na zasłony – Żakard
Bardzo dobrym materiałem na zasłony jest także żakard. Jest to tkanina, która charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem wytrzymałości. Dodatkowo ma również stosunkowo sporą grubość, która w bezpośredni sposób wpływa na jej użytkowanie. Żakard bardzo dobrze zatrzymuje promieniowanie słoneczne, dlatego z powodzeniem może być zastosowany we wszystkich pomieszczeniach, które są narażone na nadmierne nasłonecznienie. W żakardowych zasłonach można znaleźć oryginalne sploty, a także różnobarwne wzory. Żakard bardzo łatwo się pielęgnuje, ponieważ nie gniecie się i nie wymaga prasowania. Charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem praktyczności, jednak warto pamiętać, że zasłony powinno się suszyć w formie rozwieszonej.
Woal
Idealny materiał na zasłony to także woal, który często wybiera się do wnętrz o różnym charakterze. Woal ma mleczną barwę oraz jest stosunkowo cienki. Dlatego charakteryzuje się wyjątkowym poziomem delikatności. Woal można stworzyć zarówno z bawełny, jak i z jedwabiu. Materiał dość sprawnie przepuszcza promieniowanie słoneczne, jednak nie jest w pełni przejrzysty i ciężko coś przez niego dojrzeć. Jest to materiał, z którym powinno się szczególnie delikatnie obchodzić. Nie jest polecane jego pranie w pralce, dlatego warto zdecydować się na pranie ręczne w tym przypadku. Wtedy na pewno woal nie straci swoich pierwotnych właściwości oraz korzystnego wyglądu.